Temat: Kim są adwokat i radca prawny - potrzebne mi różnice.

Ludzie, szukam sprawdzonych informacji na temat tego jakie są różnice pomiędzy adwokatami i radcami prawnymi. Wiele osób, z jakimi rozmawiam używa tych wyrazów zamiennie, ale chyba tak nie jest, co nie? 

Odp: Kim są adwokat i radca prawny - potrzebne mi różnice.

Kolego, masz całkowitą rację. Są to dwa zawody prawne, jednak różnią się od siebie. Oczywiście zarówno w przypadku adwokata, jak i radcy uzyskasz pomoc prawną, ale z odmiennych zakresów, no i radca prawny nie zawsze może reprezentować klienta w sprawach karnych. Nie chcę się też wymądrzać, bo nie jestem specjalistą, ani nawet prawa nie studiuję, ale co nieco się orientuję.

3

Wiem właśnie, ale pewnie sama wiesz, jak to jest z Internetem. Jest pełno informacji, ale nie wiesz które są rzetelne, prawdziwe, a które to tylko bujda.

No trochę racja. Strona może wyglądać profesjonalnie, a być zlepkiem fałszywych informacji. A pytałeś może jakiś znajomych z prawa jakie są różnice pomiędzy adwokatem i radcą prawnym, czym się różni adwokat od radcy prawnego lub o coś w ten deseń?

5

Niestety nie mam znajomych z prawa sad

6

Ja kiedyś korzystałem ze strony adowokat-radel.pl i dowiedziałem się, że radca prawny do 2015 roku nie był w stanie reprezentować klienta jako obrońca w procesach karnych i skarbowo-karnych, czy nawet rodzinnych, ale to prawo się zmieniło. Różnice główną stanowi rodzaj zatrudnienia. Adwokaci muszą pracować jako przedsiębiorcy na własnej działalności lub w spółce - umowa cywilnoprawna, natomiast radca prawny jest w stanie podjąć współpracę z klientami indywidualnymi, jak i firmami na umowie o pracę. I to właśnie umowa o pracę warunkuje, że nie mogą oni być obrońcami.  No i oczywiście, w większości wypadków radca zajmuje się doradztwem oraz sporządzeniem aktów prawnych, jak i opinii, a adwokat praktyczną reprezentacją klientów w sprawach prawnych z każdego obszaru, w którym się specjalizuje.

Właśnie miałam napisać, że najlepiej jakbyś się skupiał na stronach kancelarii lub tego typu firm prawnych, bo na pewno znajdziesz tam informacje od osób, które na co dzień zajmują się prawem.

8

Wielkie dzięki. Teraz już będę pamiętał na co zwracać uwagę.